Moje osiedle

Forum mieszkańców najpiękniejszego osiedla w Warszawie

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2010-04-16 22:21:50

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

Skoro już rozmawiamy szczerze i otwarcie czy jest na tym forum ktoś, kto się wydzielił ze spółdzielni i może powiedzieć jak to wygląda, ile trwa (są terminy z ustawy, ale lekceważone powszechnie przez spółdzielnie) i ile kosztuje? Mówi się potocznie: wykup za złotówkę, jak to wygląda w praktyce?

Ustawodawca dał nam wszystkim prezent w postaci przedłużenia obowiązywania preferencyjnych warunków przekształcania także w 2010 roku, jeśli ktoś jest zainteresowany, warto i należy skorzystać! W końcu nie ma to jak własność prywatna!

Offline

 

#2 2010-04-18 22:12:59

ejej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 40
Punktów :   

Re: Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

Jak zrozumiałam 67 mieszkań jest na osiedlu uwłaszczonych tzn. są właścicielami swojego mieszkania ale jednocześnie należą do spółdzielni z bardzo prostego powodu- jeśli nie ma wspólnoty mieszkaniowej lepiej jest być w spółdzielni mieć wspólną kanalizację, wywóz śmieci itp. Wprawdzie ci lokatorzy są na równych prawach ze spółdzielnią w możności rozliczenia we wszystkich sprawach finansowych, ale w naszej spółdzielni nie ma takiego zwyczaju aby Zarząd się z czegoś tłumaczył i coś ustalał z mieszkańcami, nawet tymi, którzy są partnerami myślę, że do tych ludzi w ogóle nie dociera, że nie oni rządzą, że są na usługach......

Offline

 

#3 2010-04-18 23:13:11

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

ejej napisał:

Jak zrozumiałam 67 mieszkań jest na osiedlu uwłaszczonych tzn. są właścicielami swojego mieszkania ale jednocześnie należą do spółdzielni z bardzo prostego powodu- jeśli nie ma wspólnoty mieszkaniowej lepiej jest być w spółdzielni mieć wspólną kanalizację, wywóz śmieci itp.

Pytanie czemu nie ma wspólnoty. 67 mieszkań to sporo, choć jeśli są rozrzucone po różnych budynkach to powołanie wspólnoty faktycznie może być utrudnione.

Czy można wykupić mieszkanie ze spółdzielni i wciąż do niej należeć? Chyba nie. Rozumiem, że chodzi o to, że te osoby podpisały jakieś porozumienie z zarządem i korzystają ze spółdzielni jako z de facto zarządcy ich nieruchomości.


ejej napisał:

w naszej spółdzielni nie ma takiego zwyczaju aby Zarząd się z czegoś tłumaczył i coś ustalał z mieszkańcami, nawet tymi, którzy są partnerami myślę, że do tych ludzi w ogóle nie dociera, że nie oni rządzą, że są na usługach......

Wiedząc jak asertywnie (czasami zbyt asertywnie) ludzie potrafią walczyć o swoje w nowopowstałych wspólnotach (na takich forach jak nasze przegrzewają się łącza od ostrych dyskusji), dziwię się, że u nas panuje taki marazm i przyzwolenie na taki styl rządów.

Offline

 

#4 2010-04-20 20:23:51

ejej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 40
Punktów :   

Re: Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

Aby się uwłaszczyć trzeba iść do administracji i poprosić o druk o uwłaszczenie. Trzeba druk wypełnić i oddać w spółdzielni. W ciągu bodajże 3 m-cy administracja powinna wszystko załatwić...ma obowiązek. I tu się zaczyna . Trzeba tego dopilnować . Na końcu koszt płatny u notariusza bodajże 800 PLN.   Sprawa jest prosta i nieskomplikowana.....

Offline

 

#5 2010-04-20 23:25:53

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

ejej napisał:

Sprawa jest prosta i nieskomplikowana.....

Dzięki. No właśnie czytałem o tym i sprawa rzeczywiście wydała mi się prosta i łatwa do przeprowadzenia.

Znalazłem np. taki poradnik. http://www.se.pl/twoje-pieniadze/poradn … 27719.html

Co ważne, uprawnieni do wykupu są zarówno członkowie jak i nie-członkowie spółdzielni.

Offline

 

#6 2010-04-21 19:58:23

ejej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 40
Punktów :   

Re: Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

Nie mam pewności czy  może się uwłaszczyć ktoś, kto nie jest w spółdzielni , a tu mieszka.
Natomiast mam pewność, że w naszej administracji jest za dużo ludzi w stosunku do widocznych efektów ich pracy na osiedlu. Tym bardziej, że są często niekompetentni, aroganccy, a nawet zetknęłam się ze złośliwością.

Offline

 

#7 2010-04-21 20:57:07

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu

ejej napisał:

Nie mam pewności czy  może się uwłaszczyć ktoś, kto nie jest w spółdzielni , a tu mieszka.

W ustawie (Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych) znalazłem coś takiego (punkt 1):

Art. 17.

   1. Na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:
         1. spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 173, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami
         2. spłaty przypadającego na ten lokal uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku, w rozumieniu art. 61 ust. 5
         3. spłaty przypadających na ten lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal
         4. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.
   2. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, oraz koszty sądowe w postępowaniu wieczystoksięgowym obciążają osobę, na rzecz której spółdzielnia dokonuje przeniesienia własności lokalu.
   3. Wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy, o której mowa w ust. 1, wynosi 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.goodboys.pun.pl www.lek.pun.pl www.pentagonuni4.pun.pl www.rk-hh.pun.pl www.kpprz.pun.pl