Moje osiedle

Forum mieszkańców najpiękniejszego osiedla w Warszawie


#1 2010-04-10 01:05:42

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Opłaty

Podobnie jak wiele osób, mam świadomość tego, jak kształtują się opłaty za mieszkanie w innych częściach Warszawy. Nie da się ukryć: SM "Szwoleżerów" to droga przyjemność.

Czy da się jakoś racjonalnie i logicznie uzasadnić tę kosztowność? Z czego wynika to, że funkcjonowanie tej spółdzielni jako całości jest relatywnie drogie?

Offline

 

#2 2010-04-10 14:05:40

wściekły-na-spółdzielnie

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-10
Posty: 17
Punktów :   

Re: Opłaty

Na moją logikę ta  "kosztowność" spółdzielni spowodowana jest przez zarząd.Prezes ma dobrą ciepłą posadkę,czego chcieć więcej,po co robić coś dla mieszkańców jak rada nadzorcza,zarząd mają takie małe wymagania.Cały ten zarząd to dziadki borowe z wysokimi emeryturami bądź zarobkami którym jest wszystko jedno.Ręce opadają.

Offline

 

#3 2010-04-10 17:42:12

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Opłaty

wściekły-na-spółdzielnie napisał:

Cały ten zarząd to dziadki borowe z wysokimi emeryturami bądź zarobkami którym jest wszystko jedno.Ręce opadają.

OK, ale jesli sie nie myle, zarzad wybierany jest na walnym zgromadzeniu, czy tak? czyli juz 15.04 jest szansa, zeby podziekowac obecnemu. tylko co dalej? kto zagwarantuje, ze ew. nastepny zarzad bedzie lepszy?

Problem chyba polega na czyms innym: w przypadku wspolnot budynkami zarzadzaja firmy, ktore sa w tym wyspecjalizowane. W przypadku spoldzielni jest to nieco inaczej. Nie da sie tez ukryc, ze zarzadca jest tanszy od spoldzielni. Z kolei spoldzielnia realizuje cele statutowe, wsrod ktorych jest m.in. dzialalnosc na rzecz czlonkow spoldzielni, czyli rozne zajecia, kursy, etc. tylko czy ktos z tego korzysta?

Offline

 

#4 2010-04-11 14:24:27

 boguslaw_jozwiak

Użytkownik

7657118
Call me!
Skąd: Dragonów 6 m 30
Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 61
Punktów :   
WWW

Re: Opłaty

Zarząd jest odwoływany i powoływany przez Radę Nadzorczą (Statut SM par.64 pkt.6). Walne Zgromadzenie może doprowadzić do usunięcia Prezesa lub członka Zarządu nie udzielając mu absolutorium. Zwracam uwagę, że mieszkańcy dnia 8.10.2009 udzielili prezesowi absolutorium, przez co "anulowali" jego dotychczasowe przewinienia. Do jednych z największych przewinień należy współodpowiedzialność za wyprowadzenie pieniędzy ze Spółdzielni z panią Cieślak (byłą główną księgową). Dlatego nowa Rada Nadzorcza postanowiła najpierw dokładnie przyjżeć się pracy Zarządu zanim podjęłaby decyzję o odwołaniu. Gdybyśmy  jako Rada odwołali Prezesa w pierwszym miesiącu to formalnie wystąpilibyśmy przeciwko decyzji Walnego Zgromadzenia, na którym mieszkańcy zdecydowali, że mają do Prezesa zaufanie.

Offline

 

#5 2010-04-11 17:20:43

ejej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 40
Punktów :   

Re: Opłaty

wydaje mi się że spółdzielnia może wynająć zarządcę nie tylko wspólnota mieszkaniowa

Offline

 

#6 2010-04-11 20:34:23

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Opłaty

ejej napisał:

wydaje mi się że spółdzielnia może wynająć zarządcę nie tylko wspólnota mieszkaniowa

Czy tak? Wydaje mi sie, ze spoldzielnia ma swoje organy takie jak zarzad i rada nadzorcza (w tym wypadku glownie zarzad) i chyba powolywanie zarzadcy nie wchodzi w gre? co by wtedy robil zarzad?

boguslaw_jozwiak napisał:

Dlatego nowa Rada Nadzorcza postanowiła najpierw dokładnie przyjżeć się pracy Zarządu zanim podjęłaby decyzję o odwołaniu.

Dobrze. W takim razie jak rozumieć list Rady Nadzorczej? Bo ja z niego zrozumiałem, że jest to rekomendacja do odwołania prezesa. Czy jeśli taka będzie decyzja uczestników zgromadzenia, Rada odwoła zarząd?

I co dalej? Jak zagwarantować, że następny zarząd będzie kompetentny i nie dojdzie do kolejnego wyprowadzania pieniędzy mieszkańców?

Swoją drogą, prezes Jurczak ma u mnie wielki plus za to, że obronił stojące na terenie osiedla rzeźby przed osobami, które chciały je stąd zabrać.

Offline

 

#7 2010-04-11 22:08:05

sowa

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 1
Punktów :   

Re: Opłaty

Lokator_nr0 napisał:

Swoją drogą, prezes Jurczak ma u mnie wielki plus za to, że obronił stojące na terenie osiedla rzeźby przed osobami, które chciały je stąd zabrać.

Rzezby sa magiczne, troche szkoda, ze zapewne sa ostatnie na liscie rzeczy, o ktore nalezaloby tu zadbac. Plakac mi sie chce jak widze, ze cos co mogloby byc piaskownica dla dzieci jest obsiadywane przez przygodnych pijaczkow wieczorowa pora, ze obsikuja je okoliczne pieski, ze nie ma placyku zabaw dla maluchow, ze lawki sa polamane, ale za to znajduja sie natychmiast pieniadze, by wstawic nowe pacholki w chodnik, zeby zabronic parkowania wlasnie na chodniku. Osiedle jest jednym z najmniej przyjaznych dla ludzi z malymi dziecmi jakie zdarzylo mi sie widziec w Warszawie - poza wspomnianymi brudnymi piaskownicami, brakiem placyku zabaw, braku wind w budynkach (na to zapewne nie ma rady), brakuje podjazdow dla wozkow, nie ma wozkowni w budynkach, nie ma rowerowni. A tam gdzie moglaby byc urzeduje na ten przyklad administracja Spoldzielni.... Dlaczego oni nie przeniosa sie do pomieszczen Pawilonu, z ktorego wynajmu i tak, jak rozumiem, nie ma zadnych przyzwoitych pieniedzy??

Offline

 

#8 2010-04-12 00:27:08

 boguslaw_jozwiak

Użytkownik

7657118
Call me!
Skąd: Dragonów 6 m 30
Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 61
Punktów :   
WWW

Re: Opłaty

Lokator_nr0 napisał:

I co dalej? Jak zagwarantować, że następny zarząd będzie kompetentny i nie dojdzie do kolejnego wyprowadzania pieniędzy mieszkańców?

Swoją drogą, prezes Jurczak ma u mnie wielki plus za to, że obronił stojące na terenie osiedla rzeźby przed osobami, które chciały je stąd zabrać.

Są dwie opcje:
  - wyłonić nowy Zarząd dotychczasowymi procedurami - wg niektórych korzyść jest taka, że osiedlem zarządzają osoby, które tu mieszkają, a więc takie którym zależy na osiedlu
  - zatrudnić firmę zarządzającą. Na 100% jest to dopuszczalne, ale dokładnie jak to zrobić to dowiemy się jak będziemy mieli obsługę prawną z prawdziwego zdarzenia. Korzyść taka, że koszty zatrudnienia firmy są o około 500 tyś rocznie mniejsze niż utrzymanie administracji

Obie opcje trzeba dokładnie rozważyć i to właśnie robi teraz Rada Nadzorcza. Na dwa tygodnie przed Walnym Zgromadzeniem Prezes odmówił zatrudnienia kancelarii prawnej, chociaż treść umowy została z nim skonsultowana. Teraz czekamy na wynik Walnego.

Co do gwarancji: gwarantem powinna być Rada Nadzorcza, która wypełnia swoje statutowe obowiązki, czyli kontrolę Zarządu i (lub) firmy zarządzającej. Można odnieść wrażenie, że dotychczas to Zarząd niewiele był kontrolowany, a przynajmniej nieskutecznie... Nowa Rada właśnie skontrolowała sprawy, które dla Zarządu okazały się bardzo niewygodne i dlatego jest konflikt. Proszę mi wierzyć, że to nie Rada wywołała ten konflikt.

A co tego plusa dotyczącego ochronionych rzeźb: za pieniądze, które do tej pory zostały zmarnotrawione można by sobie zrobić cały las takich figurek...

Offline

 

#9 2010-04-12 12:13:50

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Opłaty

boguslaw_jozwiak napisał:

[
  - zatrudnić firmę zarządzającą. Na 100% jest to dopuszczalne, ale dokładnie jak to zrobić to dowiemy się jak będziemy mieli obsługę prawną z prawdziwego zdarzenia. Korzyść taka, że koszty zatrudnienia firmy są o około 500 tyś rocznie mniejsze niż utrzymanie administracji

Skoro w grę wchodzi zatrudnienie zarządcy, to co wtedy pocznie spółdzielnia? Zarząd przecież musi istnieć, a skoro tak, to będzie pobierał wynagrodzenie

Offline

 

#10 2010-04-12 14:50:48

 boguslaw_jozwiak

Użytkownik

7657118
Call me!
Skąd: Dragonów 6 m 30
Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 61
Punktów :   
WWW

Re: Opłaty

Lokator_nr0 napisał:

Skoro w grę wchodzi zatrudnienie zarządcy, to co wtedy pocznie spółdzielnia? Zarząd przecież musi istnieć, a skoro tak, to będzie pobierał wynagrodzenie

I właśnie dlatego jest potrzebne zatrudnienie dobrej kancelarii, aby uniknąć wpadki.
Dotychczasowy radca, pan Adam Pietrzak, stracił całkowicie zaufanie Rady Nadzorczej (no może z wyjątkiem pani Ciszewskiej).
Pod koniec marca sprawa była już dograna, a umowa czeka na podpisanie. Inicjatywa zatrudnienia kancelarii wyszła od Rady Nadzorczej, ale dwaj członkowie zarządu, tj. pan Oleg Polański i pan Prezes Jurczak współpracowali z Radą w tej sprawie. Zbuntował się pan Bogdan Michalski i między innymi dlatego złożył rezygnację. Kompletnie nie mam pojęcia dlaczego tak broni pana Pietrzaka. Nawet wydzwaniał do mnie, że trzeba dać mu jeszcze szansę. Ja byłem przeciwny, ale niektórzy członkowie Rady wykazali się wyjątkową dobrocią (pani Marta Orlińska) i postanowili jeszcze spróbować: pan Pietrzak dostał namiary na sprawę sądową pomiędzy Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową, a miastem, w której to spółdzielnia ta wygrała od miasta pieniądze za niesłusznie pobrane opłaty za dzierżawę wieczystą (z odsetkami 10mln). Mnie się wydaje, że pan prawnik powinien wiedzieć co nie co o sprawie, która ciągnęła się 7 lat. Nasza spółdzielnia również mogłaby odzyskać dość duże pieniądze. I co zrobił pan prawnik? Ano nic ! Dopiero po ponad miesiącu, po licznych naciskach pana Olega Polańskiego (świeżutki członek Zarządu) złożył jakiś wniosek do urzędu miasta (oficjalnie Rada nic nie wie).

Rada Nadzorcza już rozmawiała z kilkoma prawnikami, czy możliwe jest zatrudnienie firmy. Z rozmów wynika, że jak najbardziej, ale szczegółowe ustalenia jak to zrobić, żeby nam się opłacało to dopiero po Walnym. Być może będzie potrzebna drobna zmiana w statucie i wtedy prawdopodobnie na następnym Walnym (w czerwcu) będzie zgłoszony odpowiedni wniosek.

Offline

 

#11 2010-04-12 16:34:24

ejej

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 40
Punktów :   

Re: Opłaty

nam jest potrzebny nie tyle ZARZĄD na osiedlu co dobry, rzetelny gospodarz osiedla, dobry administrator. Wiele lat pokazało, że tam gdzie prezes i zastępcy to osiedle wychodzi na tym jak Zabłocki na mydle.

Offline

 

#12 2010-04-12 17:05:40

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Opłaty

boguslaw_jozwiak napisał:

Są dwie opcje:
  - wyłonić nowy Zarząd dotychczasowymi procedurami - wg niektórych korzyść jest taka, że osiedlem zarządzają osoby, które tu mieszkają, a więc takie którym zależy na osiedlu

Agument o tym, że osiedlem powinny zarządzać osoby, które na nim mieszkają jest dla mnie trudny do przyjęcia. Nie ma żadnego uzasadnienia, by tak myśleć. Oczywiście, najlepiej byłoby pogodzić kompetencję z 'patriotyzmem lokalnym' ale sądzę, że jest to trudne i nie należy przyjmować takiego sztywnego założenia.

Uważam, że po latach eksperymentów trzeba spróbować z kompetentną firmą zarządzającą.

Offline

 

#13 2010-06-18 04:05:47

 boguslaw_jozwiak

Użytkownik

7657118
Call me!
Skąd: Dragonów 6 m 30
Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 61
Punktów :   
WWW

Re: Opłaty

Jest jeszcze jedna opcja do rozważenia: zmienić zapis statutu (potrzebne jest do tego Walne Zgromadzenie), żeby była pełna dowolność jeśli chodzi o zatrudnianie członków Zarządu. Teraz jest tak, że prezes może być spoza spółdzielni, a pozostali dwaj członkowie Zarządu muszą być równocześnie członkami spółdzielni. Jeśli by znieść to ograniczenie, to można by dobrać cały lub częściowo Zarząd z zewnątrz.

Offline

 

#14 2010-06-18 21:03:08

Lokator_nr0

Administrator

Zarejestrowany: 2010-04-09
Posty: 155
Punktów :   

Re: Opłaty

No dobrze, ale czy zarząd nie może istnieć równolegle z zarządcą? Zarząd zajmowałby się swoimi sprawami (spółdzielnią) a zarząca administrowałby nieruchomością. Czy taki układ jest możliwy? Wiem, że to dwojenie kosztów, ale podejrzewam, że i tak lepiej na tym byśmy wyszli, jeśli firma byłaby fachowa.

Offline

 

#15 2010-10-07 08:41:11

 boguslaw_jozwiak

Użytkownik

7657118
Call me!
Skąd: Dragonów 6 m 30
Zarejestrowany: 2010-04-11
Posty: 61
Punktów :   
WWW

Re: Opłaty

Mówimy tu o dwóch możliwościach:
  - zarząd + administracja
  - zarząd + firma zarządzająca (administrująca)
Nie możemy zrezygnować z zarządu, ani tym bardziej z rady nadzorczej. Prawo spółdzielcze mówi, że muszą być trzy organy: zarząd, rada nadzorcza i walne zgromadzenie.
Nie jestem przekonany, czy wynajęcie firmy zarządzającej, która się "wszystkim" zajmie uzdrowi naszą spółdzielnię. Rada rozważa również ten wariant. Pozyskaliśmy nawet dwie oferty.

Po poprzednim zarządzie odziedziczyliśmy następujący model:
  - Zarząd [prezes na cały etat + dwóch zastępców na pół etatu, którym prezes organizował prace]
  - administracja: główna księgowa, księgowa, kasjerka, pracownik ds członkowskich, pracownik ds. technicznych, trzech konserwatorów, pięcioro dozorców.

Na chwilę obecną Rada podjęła następujące działania:
  - został uchwalony nowy regulamin Zarządu, który od razu rozdziela kompetencje poszczególnych członków zarządu. Każdy z nich będzie odpowiadał bezpośrednio przed Radą.
    Ze względu na wieloletnie zaniedbania spraw technicznych oraz ze względu na planowane inwestycje zarząd powinien obejmować 3 etaty. Żeby uniknąć "niegospodarności" poprzedniego
    zarządu należy również urealnić wynagrodzenie członków zarządu. Czego można oczekiwać od prezesa, który "na rękę" 3700, i od pozostałych członków  zarządu, którzy zarabiają netto ok. 1400.
    Tak jak przejrzałem uchwały rad nadzorczych w innych spółdzielniach (dostępne w internecie) to zarobki są 2 - 2,5 razy większe. Proszę się zastanowić: poprzedni prezes zarabiał na rękę te 3700,
    ale jednocześnie w ciągu trzech miesięcy zlecił znajomej firmie zadania za ok.400 tyś. Oczywiście same bardzo potrzebne. Szkoda tylko, że bez żadnego konkursu ofert.
    Rada zdoła powstrzymać kolejne takie zlecenia i odwołała prezesa, ale udowodnienie czegokolwiek graniczy z cudem.
  - pani Prezes została zobowiązana do przedstawienia nowej struktury organizacyjnej, której założeniem jest, że część administracji będzie wyrzucona do zewnętrznych firm.
    Na przykład zupełnie zmienione będzie podejście do spraw remontów i konserwacji.
  - pan Polański został powołany na członka zarządu ds technicznych - jak przedstawi Radzie  dobry plan pracy na najbliższy rok to wtedy zwiększony zostanie wymiar jego zatrudnienia;
  - zostało dane do internetu ogłoszenie (już są 3 oferty), że poszukujemy osoby na nowego prezesa
  - obecna pani Prezes najprawdopodobniej zostanie wiceprezesem do sp finansowo-księgowych. Jej trzymiesięczna praca pokazała, że w tej dziedzinie sprawdza się całkiem nieźle.

Jeśli nie uda się sensownie przeorganizować administracji, to Rada wróci wtedy do pomysłu zewnętrznej firmy zarządzającej.

Ostatnio edytowany przez boguslaw_jozwiak (2010-10-14 04:41:04)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wrestlingpbfgame.pun.pl www.kpprz.pun.pl www.lek.pun.pl www.rk-hh.pun.pl www.goodboys.pun.pl